infocentrum@mesto-zatec.cz

}

Po – Pá: 8-17, So – Ne: 10-16

Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Přednáška – Poklad z Domoušic aneb Luxus z jihu

15 února | 17:00 - 18:00

90Kč

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na přednášku Poklad z Domoušic aneb Luxus z jihu , která se uskuteční 15. února 2024 od 17 hodin v hlavní budově muzea, Husova 678 v Žatci.

„Přednášet bude PhDr. Naďa Profantová, Csc, vědecká pracovnice Archeologického ústavu Akademie věd v Praze a respektovaná znalkyně hmotné kultury raného středověku. Na přednášku platí jednotné vstupné 90 Kč za osobu, včetně dětí nad 6 let i seniorů nad 70 let. Po jejím skončení bude možnost prohlédnout si stejnojmennou výstavu“, pozval PhDr. Petr Holodňák, archeolog RM Žatci.

Více o pokladu: Poklad nalezený před časem při detektorovém průzkumu u Domoušic.

Jde o unikátní soubor pozlacených opaskových kování byzantinského stylu. Opasek reprezentoval elitní postavení svého majitele v rámci tehdejší společenské hierachie. Kompletní opasek byl vyzdoben více než čtyřiceti kovovými součástkami včetně kování opaskových dírek. Kromě opasku se v depotu z Domoušic nalezl i bronzový pocínovaný závěsek, který byl součástí luxusního ženského náhrdelníku. Podobné ozdoby byly vždy určeny pro ženy tehdejší společenské elity. Jde o první nález takového šperku severně od Alp, neboť podobné závěsky byly dosud známé pouze z nálezů v Chorvatsku a západní Makedonii. Unikátní soubor luxusních předmětů je datován do druhé třetiny 8. století.

K domoušickému pokladu patří ještě soubor železných hrotů, patrně součástí vochle, tedy nástroje určeného k pročesávání lněných vláken před spřádáním nití. Opodál byl objeven ještě železný nůž, ale jeho souvislost s pokladem není zcela průkazná.

Podrobnosti

Datum:
15 února
Čas:
17:00 - 18:00
Cena:
90Kč
Rubrika Akce:
Štítky Akce:
,
Webová stránka:
https://www.muzeumzatec.cz/kalendar-poklad-z-domousic-prednaska.html

Místo konání

Regionální muzeum K. A. Polánka, hlavní budova
Husova ul. 678
Žatec, Ústecký kraj 43801 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
608 200 697
View Místo konání Website
CzechEnglishGermanRussian