infocentrum@mesto-zatec.cz

}

Po – Pá: 8-17, So – Ne: 10-16

Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Koncert hudby Karla Reinera rozezní Křížovu vilu

16. 4. 2023 | 15:00 - 16:00

250Kč

Hudba Karla Reinera rozezní Křížovu vilu

Koncert Tria RTH na motivy hudby skladatele Karla Reinera se uskuteční v Křížově vile v neděli 16. dubna od 15 hodin.

Koncert pořádá Regionální muzeum Žatec jako doprovodnou akci k výstavě malíře Otty Steina, se kterým Karla Reinera spojuje jak žatecké rodiště a židovský původ, tak i internace v terezínském ghettu.

Trio RTH hraje ve složení Anna Romanovská Fliegerová housle, Petr Tichý kontrabas a Michal Hrubý klarinety, saxofon a flétna. Představí písně a říkadla z Reinerova cyklu Květovaný kůň na texty Norberta Frýda. Tento cyklus měl židovským dětem za protektorátu nahradit zakázané vyučování.

Zájemcům doporučujeme rezervaci, kapacita sálu je omezena na 50 míst. Vstupenky budou stát 250 Kč a je možné je zakoupit už nyní nebo zamluvit v Křížově vile nebo na tel. 774 192 414,“ nabádá za pořadatele muzejnice Monika Klímová.

____________________________________________________________

O Triu RTH

Trio se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni jistě má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na niž Anna hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy položilo studium jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, se svým multižánrovým přístupem k hudbě přiznává i své kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Michal Hrubý a jeho pankově folklórní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

O Karlu Reinerovi

Hudební skladatel a klavírista Karel Reiner se narodil se v rodině Josefa Reinera, vrchního kantora žatecké izraelitské náboženské obce. Při studiích na žateckém gymnáziu poprvé veřejně vystoupil jako klavírista na školní akademii roku 1926, kde zahrál Uherskou rapsodii č. 2 Ference Liszta. Byl soukromým žákem Aloise Háby (hudební teorie a skladba) a Josefa Suka (kompoziční oddělení mistrovské školy). Do roku 1938 se věnoval stálé koncertní činnosti doma i v zahraničí, při které propagoval soudobou českou hudbu. Po okupaci se musel kvůli svému židovskému původu vzdát veřejné činnosti, stal se zaměstnancem Židovské náboženské obce (redaktor Židovských listů). V roce 1943 byl internován v terezínském ghettu, kde se zapojil do kulturní činnosti jako koncertní pianista a skladatel scénické hudby.

Podrobnosti

Datum:
16. 4. 2023
Čas:
15:00 - 16:00
Cena:
250Kč
Rubriky Akce:
,
Štítky Akce:
, ,
Webová stránka:
https://www.muzeumzatec.cz/kalendar-koncert-hudby-karla-reinera.html

Místo konání

Křížova vila, Regionální muzeum K. A. Polánka
Zeyerova ulice 344
Žatec, Ústecký kraj 43801 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
774 192 414, 415 710 389
View Místo konání Website
CzechEnglishGermanRussian