infocentrum@mesto-zatec.cz

}

Po – Pá: 8-17, So – Ne: 10-16

Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

EHD 2022 v Žatci

17. 9. 2022 | 13:00 - 18:00

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci připravuje i letos Dny evropského dědictví (EHD) v sobotu 17. září 2022 od 13 do 18 hodin. Tématem jsou udržitelné památky a opět zpřístupníme a programem oživíme žatecké dvorky.

Slavnostní zahájení od 13 hodin proběhne na šachovnici na náměstí Svobody úvodním slovem starostky Zdeňky Hamousové a hudebním vystoupením goticko-renesanční skupiny Innamorata. Zde také bude probíhat až do 18 hodin dobové tržiště a ukázky řemesel v podání Berounských měšťanů. Živé obrazy v provedení divadelního spolku Rádobydivadlo Klapý na šesti městských památkách pomohou zájemcům o historii s řešením otázek a úkolů pro malé i velké. Za správné vyřešení na ně čeká svezení kočárem taženým koňským spřežením a výstup na věž radnice s prohlídkou expozice. Připraveny jsou dílničky s Lenkou Peckovou, která naučí vyrábět náušnice a prstýnky i malování sádrových odlitků. V dřevěných stáncích u kašny budou v prodeji sýry z farmy Létající koza, pivo z Pivotéky u Chmelči a občerstvení od restaurace Maštal z Doks u Kladna a další“, nastínila část hlavního programu Monika Merdová.

Otevřeno bude celkem devět žateckých dvorků, tři kostely a tři budovy Regionálního muzea v Žatci s aktuálními výstavami. V Děkanském kostele bude znít varhanní hudba v podání Miroslava Rysky. V Klášterním kostele na vás čeká komentovaná prohlídka s Lubošem Frýbou a v Evangelickém prohlídka s Ivo Valáškem.

A které dvorky na vás letos čekají?

1. Floriánský (nám. 5. května čp. 102 Mederův dům) – prohlídky nově otevřeného domu za běžné vstupné, archeologické pískoviště, malování a keramické tvoření se ZUŠ Žatec a od 15:45 do 16:15 a od 17:15 – 17:45 hodin zahraje Jiří Šámal na hang-drum.

2. Trafikový (Nádražní schody) – prohlídky nově opravené trafičky, fotokoutek a výstava o rekonstrukci tohoto objektu.

3. Radniční (nám. Svobody čp. 1) – atrium:

14:00 – 14:45 Petr Špatina – hra na skleněnou harfu za doprovodu kontrabasu Maxe Makagonova

14:45 – 15:15 Jiří Šámal – hra na hang-drum

15:15 – 15:45 vystoupení studentů Teplické konzervatoře na marimby

15:45 – 16:30 Petr Špatina – hra na skleněnou harfu za doprovodu kontrabasu Maxe Makagonova

16:30 – 17:00 Innamorata – goticko-renesanční písně

17:00 – 17:30 studenti Teplické konzervatoře na marimbu

17:30 – 18:00 vystoupení Žateckého příležitostního sboru

4. Knihovnický (nám. Svobody čp. 52) – tvořivé dílničky pro děti i dospělé, čítárna na hradbách a knižní swap připravila Městská knihovna v Žatci.

5. Architektonický (Dvořákova čp. 30) – se spolkem A dál? si popovídáte o udržitelném rozvoji města, opravě památek a možnosti jejich financování a přiblíží fungování audioprůvodce Mezi žateckými komíny.

6. Sousedský (Nerudovo nám. 945) se ponese v duchu mezinárodní sousedské veselice a proběhne dobročinný prodej různých jídel a pochutin.

7. Poštovní (Volyňských Čechů 3098) – zde je připravena vyšívání křížkovým vzorem na plot, v prodeji budou muzejní pohledy a sběratelsky zajímavé korespondenční lístky s otisky motivů žateckých památek z tiskových štočků.

8. Chmelový (nám. Prokopa Velkého 1950) – tradiční akce „kanál“ – výtvarná dílna připravená Regionálním muzeem, na kterou si musíte donést vlastní tričko či jiný textil. Vystoupat můžete na Žatecký maják a nebo absolvovat komentované prohlídky obohacené o sirné komory, které nabízí CHCHP.

9. Dětský (Obránců míru 638) – Dům dětí a mládeže zde kromě prezentace svých kroužků připravil skákací hrad, hry a soutěže pro děti.

O dnu evropského dědictví proběhne na Hošťálkově náměstí u Budíku od 16 hodin Pestrofest a dále Skejt Academy u Rampy na Nákladní ulici, kde Občasné sdružení připravilo program pro začínající skejťáky. V Klášterní zahradě je připraven koncert Vladimíra Javorského a Mirka Kemela s kapelou.

Změna programu vyhrazena, na většině míst vstupné dobrovolné. Těšíme se na vás 🙂

Podrobnosti

Datum:
17. 9. 2022
Čas:
13:00 - 18:00
Rubrika Akce:
Štítky Akce:
,
Webová stránka:
https://www.muzeumzatec.cz/kalendar-ehd-v-zatci-2022.html

Místo konání

náměstí Svobody, Žatec
náměstí Svobody
Žatec, Česká republika 43801 Česká republika
+ Google Mapa
CzechEnglishGermanRussian